הפושעת הגדולה

Date

לפני מספר שבועות, יצא לי לחצות את הכביש ברגל באור אדום. שעת בוקר מאוחרת, מול קניון גדול בצפון תל אביב, עברתי אחרי שבדקתי כאזרחית אחראית פחות או יותר, שאין מכוניות בטווח כמה ק"מ, אבל אוּפס, זה לא עזר לי.

שוטרת תנועה שהתחבאה מאחורי מעקה בטון קפצה מולי, ורשמה לי דו"ח, 100 שקלים. השוטרת הקשיבה בפנים חתומות לתירוצים העלובים שלי, לכך שהיה לי בוקר מחורבן ומתיש, ואפילו העירה בלגלוג תוך כדי מילוי הפרטים מתעודת הזהות שלי "אז אם לא היו מכוניות, מותר לעבור על החוק ולעבור באדום?".

הרצינות התהומית הזו למילוי החוק, מעיד על נאמנות גבוהה של השוטרת לתפקידה, כשומרת הציבור ממפירת חוק מסוכנת כמוני, אבל הקנס, הו הקנס, זה סיפור אחר.  הוא מעיד על שימוש המשטרה בסעיפי חוק כדי לגבות כמה עשרות שקלים מאזרחים הולכי רגל, רצוי בקרבת קניונים, כדי להעשיר את קופתה העניה.

האם הם אומרים שם לעצמם במשטרה, נו מה יש, מיסים הם משלמים, למה שלא ישלמו גם לנו, משרתי ציבור, כמה גרושים אם הם עושים פדיחה קטנה? 

אז ככה, משטרה מתוחכמת שלנו. הייתי בולעת בלי מאמץ את הדרך המקולקלת שלכם לגבות מס על הפשע הנוראי שלי, אם בכל פעם שהייתי מחייגת 100, מסיבות פרוזאיות תודה לאל, הייתם טורחים גם לענות, פשוט לענות, ולא להותיר אותי תוהה וחרדה ממה היה קורה אם הייתי על פי תהום וזקוקה למענה הזה שיציל את חיי. נסו בשביל הצמרמורת לחייג פעם את המספר הזה, תספרו אחרי כמה חיוגים עונים לכם, אם בכלל.

הייתי מצייתת לחוק המשמעותי הזה בשתיקה אם הייתם מתייחסים ברצינות לתלונות החברה שלי על איומים מצד מטריד אובססיבי, ולא סוגרים את התיק באותו תירוץ מסמר שיער "אין עניין לציבור". אם הייתה לאזרחים כאן תחושה של הגנה מצד השומרים שהופקדו על כך, כשביתם נפרץ, הרכב שלהם נגנב, כשדוקרים אותם בכבישים. הגנה מפני הרוע, העוול האלים וההורג שמשתולל כאן, ברחוב, בבתי הספר, בבית פנימה, בין הורים מתעללים לילדיהם ונשותיהם, בין צודקים וכוחנים לחלשים שאינם יכולים להגן על עצמם.

אם היה כאן פחות חוסר אונים, הפקרה ותחושה שאין מי שמגן, שעושה את תפקידו, כי ככה זה, "המצב הבטחוני", שממשיך לספק עילה להשאיר אותנו מאוד לא בטוחים, מופרטים מהגנת אלו שהופקדו על כך, אולי הייתי מרגישה פחות כעס וניכור כלפי הקנס הקטן הזה, שמזכיר כמו עקיצה צורבת איפה אנחנו חיים באמת. ואתמול קיבלתי מכתב ממשטרת ישראל. בקשתי לבטל את הקנס מהמניעים שפירטתי כאן נדחתה. הנימוק: "מדובר בעבירה חמורה".

 

 

עוד
פוסטים