המדיה החברתית התנתקה מהחברה

Date

פוסט חשוב פרסם היום ירדן לוינסקי, פסיכיאטר ומייסד כמה מהאתרים הטובים ברשת, "למה מדיה חברתית היא כמו כת". ובאמת כמה מההתרחשויות במדיה הזו בימים האחרונים, בעיקר בטוויטר, גרמו לי להרהר בעצמי, והמאמר של גיא גרימלנד,  על בסיס פוסט קודם של אוריאל אוחיון שמנסה לנתח למה טוויטר נכשל בישראל, הוסיף מחשבות מרובדות.

הרי לכם אירוניה, המושג מדיה חברתית ניתק כמו לווין בחלל ממשמעותה המילולית של המילה חברה. אם מתבוננים בפייסבוק ובטוויטר, הזירות העיקריות, אין כמעט סימנים לפעילות חברתית במובן המקורי שלהן, מלבד כמה קבוצות ספורדיות וחסרות תועלת. בארצות הברית המדיה הזו הביאה לשינוי מנהיגות, בצרפת משתמשים ברשת חברתית על מנת לחזק את הערכים הקהילתיים שכונתיים, אבל כאן ממתגים, מקמפיינים, משווקים. אין לי דבר נגד שיווק הוגן, אבל אם זו חזות הכל, ואם גם אנשים נבונים, מודעים ויוצרים משתמשים בזירות האלו אך ורק כדי להאדיר את עצמם, מבלי להשתמש בהן להעצמת הקהילה, משהו כאן משובש.
כרגע, גם סלבז כמו גיא פינס בטוקר, לא ידחפו את אב טיפוס פלוני ואלמונית ממודיעין/פתח תקווה/ראשון לטוויטר, הם לא מבינים למה זה מעניין, הם מסתפקים במדור הרכילות, והגיקים לא מעניינים אותם. יש לנו עשרות יועצי מדיה חברתית, אבל איש כמעט לא מדבר על איך לקשור קהילות טבעיות, אופלייניות למדיום הזה, באופן שהוא יעשיר וישפיע על חייהם באמת, יתן להם מידע שוטף, לא ממדורי הכלכלה של דה מרקר, אלא מהדברים הכי חיוניים לחייהם. אגד, למשל. יוצאת דופן היא פעילות מבורכת שנקשרה בתקופת הבחירות המוניציפאליות עם דב חנין, ויוזמות נוספות שעושה שוקי גלילי בשימוש במדיה הזו. זה לא מספיק, הוא עצמו טוען שזה לא מביא מספיק תהודה. למה? אולי הנושא החברתי לא מספיק סקסי בעיניהם, חובבי הלייף סטייל והגאדג'טס. אבל כך הם ישארו נישה קטנה, ומנעו מהמדיה החברתית להתפתח למקומות מרתקים מבחינה פוליטית וחברתית כמו בארצות אחרות.
אנשי השיווק במרדף נואש אחרי הלירה מתחת לפנס במדיה החברתית, ואני טוענת שצריך לעבוד הפוך, קודם תבדקו מה יביא לשם את המסות ואיזה מניע רגשי/פרקטי יהיה להם להתחבר לשם, אחר כך זה יבוא לבד.

עוד
פוסטים