ירושלים,תוכנית הרדיו, כביש

Date

בכל נסיעה שלי לירושלים, ואני נוסעת אליה הרבה מטעמי עבודה, אני מרגישה בניווט בה לגמרי אבודה. ירושלים היא יישות קשה, לא מתמסרת, לא נוחה, ובמידה רבה זרה כל כך לעולם שלי. אמרתי למארחת שלי, השדרנית המצויינת, הירושלמית מיכל דוקרסקי, שתל אביב כולה מוכוונת נוחות, אם יש לך קצת כסף כמובן, ירושלים כאילו מקשה בכוונה את החיים, והיא הוסיפה – מאתגרת.

 

כן, אפשר לקנות ג'יפיאס, ומן הסתם אקנה, אבל ככל שאני מתאמצת להסתדר, להוכיח שאני כמו כולם, בנסיעה בירושלים צפה ועולה בעיית ההתמצאות שלי, והסחות הדעת שלה מחריפות אותה.

שעתיים ורבע לפני תוכנית הרדיו הראשונה שבה אתארח ואגיש את המוזיקה שלי כבר הייתי על הכביש. למרות התבוננות מעמיקה במפה, לא היה לי מושג איך להגיע ליעד, רחוב הלני המלכה. שם יפה.

אחרי בנייני האומה איבדתי את דרכי לגמרי. אין לי יכולת לשחזר כרגע, אבל הגעתי לשכונות החרדיות יותר בעיר, מאה שערים, בית ישראל, שלושת רבעי שעה של בהלה, בחושך סמיך, כשעל המדרכות כמעט רק חרדים. האמת היא שחששתי לשאול אותם למחוז היעד, חששתי שיסרבו לענות לחילונית, והתסכול שלי רק יעצים. בסופו של דבר זה היה איש חרדי ברכב סמוך שעזר לי למצוא את הדרך ואפילו קצת עזרה מנהגי מוניות ושוטר אחד. כן, הגעתי למשטרה. בדרך שעט מולי רכב שחצה פס הפרדה לבן ברחוב צר וצפוף וכמעט התחכך בי, בלב שכונה צפופה ילדים ומשפחות, ראיתי רבים עוברים באדום וגם לי התחלף באמצע. כשהגעתי לחניון זעיר ופתוח, מעין חצר בית שהפכו לפרנסה, יצא איש חרדי שראשו וזקנו לבנים, אליו צמודה ילדה קטנה חיוורת, ושאל, כמה זמן? 30 שקלים, האשה צפתה בי מחלון הבית הקטן, "הרדיו זה פה בפינה, את משדרת?" לא. אורחת.

זו הייתה שעה של ואקום, כמו בועה. את הנייד שכחתי במכונית, האינטרנט לא קרא לי. הסיור במבנה קול ישראל, והכניסה לאולפן, על חדר טכנאית חביבה, לא צולמו. יש משהו אינסטנטי בצילום, ורציתי לשמור זכרון  במוח שגם ככה, הולך ומאבד את הזכרון לטווח קצר שלו.

משום כך, כנראה, וגם כי התביישתי, גם שכחתי לבקש להקליט. עדכון: התוכנית זמינה ברשת

 

זו רשימת השירים

מחבואים – יהודית רביץ, אבי בללי, מתוך האלבום, בללי, רביץ, רביקוביץ', לשירי דליה.

קסיוס – רונה קינן מבצעת יונה וולך, מתוך האלבום אתה חברה שלי, ערן צור.

גיליתי שמש – רות דולורס וייס (מתוך "בעברית").

סימנים שנתתי – ורד קלפטר (מתוך האלבום "סימנים" לשירי מירון איזקסון של אמנים שונים).

גם כשאני איתך – ביקיני

מסכות – טל גורדון

מרגנית – שילה פרבר

escape will always fail – poliana frank
עברתי רק כדי לראות – אסתר שמיר.

 

 

 

 

 

עוד
פוסטים